EFL-250ELL150ME05D
Chemi-Con
Product No:
EFL-250ELL150ME05D
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL
Ratings -
Impedance 3.1 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 15 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 22.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 57 mA @ 100 kHz