EFL-350ELL220MF05D
Chemi-Con
Product No:
EFL-350ELL220MF05D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series FL
Package Bulk
Ratings -
Impedance 1.7 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 32.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 82 mA @ 100 kHz