EFL-500ELL100MF05D
Chemi-Con
Product No:
EFL-500ELL100MF05D
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Ratings -
Impedance 2.9 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 25.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 63 mA @ 100 kHz