EFL-500ELL220MH05G
Chemi-Con
Product No:
EFL-500ELL220MH05G
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Ratings -
Impedance 2.6 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 33.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 84 mA @ 100 kHz