EFL-6R3ELL470MD07D
Chemi-Con
Product No:
EFL-6R3ELL470MD07D
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Ratings -
Impedance 4.5 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 17.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 44 mA @ 100 kHz