EGPA350ELL102MU20S
Chemi-Con
Product No:
EGPA350ELL102MU20S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series GPA
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.1 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 37mOhm @ 100kHz