EGPA350ELL472MM40S
Chemi-Con
Product No:
EGPA350ELL472MM40S
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.5955 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.23 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm @ 100kHz