EGQB250ELL362MM25H
Chemi-Con
Product No:
EGQB250ELL362MM25H
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3600UF 20% 25V RADIAL
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series GQB
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 3600 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.8 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 42mOhm @ 100kHz