EGQB350ELL142ML25H
Chemi-Con
Product No:
EGQB350ELL142ML25H
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1400UF 20% 35V RADIAL
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series GQB
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 1400 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.436 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.06 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 67mOhm @ 100kHz