EGVD250ELL622MM30H
Chemi-Con
Product No:
EGVD250ELL622MM30H
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 6200UF 20% 25V RADIAL
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series GVD
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 6200 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.573 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.38 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 23mOhm @ 100kHz