EGVD500ELL202MM30H
Chemi-Con
Product No:
EGVD500ELL202MM30H
Description:
CAP ALUM 2000UF 20% 50V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 2000 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.03 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.05 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 29mOhm @ 100kHz