EGXA401VSN271MR30L
Chemi-Con
Product No:
EGXA401VSN271MR30L
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series GXA
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7732 A @ 50 kHz