EGXA401VSN331MR35L
Chemi-Con
Product No:
EGXA401VSN331MR35L
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.41 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.0163 A @ 50 kHz