EGXA401VSN471MA40L
Chemi-Con
Product No:
EGXA401VSN471MA40L
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.673" (42.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.86 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.6598 A @ 50 kHz