EGXA401VSN821MA60L
Chemi-Con
Product No:
EGXA401VSN821MA60L
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.461" (62.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.67 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.8181 A @ 50 kHz