EGXA451VSN331MR45L
Chemi-Con
Product No:
EGXA451VSN331MR45L
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.870" (47.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.48 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.1164 A @ 50 kHz