EGXE100ELL102MJ20S
Chemi-Con
Product No:
EGXE100ELL102MJ20S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series GXE
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 75 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 570 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 950 mA @ 100 kHz