EGXF250ELL682MU40S
Chemi-Con
Product No:
EGXF250ELL682MU40S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RAD TH
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series GXF
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.528 A @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm @ 100kHz