EGXF250ELL911MK15S
Chemi-Con
Product No:
EGXF250ELL911MK15S
Description:
CAP ALUM 910UF 20% 25V RADIAL TH
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 910 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 732 mA @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 82mOhm @ 100kHz