EGXF251ELL131MU40S
Chemi-Con
Product No:
EGXF251ELL131MU40S
Description:
CAP ALUM 130UF 20% 250V RAD TH
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 130 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 787.5 mA @ 120 Hz