EGXF251ELL910ML25S
Chemi-Con
Product No:
EGXF251ELL910ML25S
Description:
CAP ALUM 91UF 20% 250V RADIAL TH
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 91 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 647.5 mA @ 120 Hz