EGXF350ELL152MK25S
Chemi-Con
Product No:
EGXF350ELL152MK25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RAD TH
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series GXF
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.368 A @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm @ 100kHz