EGXF350ELL202MK30S
Chemi-Con
Product No:
EGXF350ELL202MK30S
Description:
CAP ALUM 2000UF 20% 35V RAD TH
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 2000 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.656 A @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm @ 100kHz