EGXL250ELL331MJ16S
Chemi-Con
Product No:
EGXL250ELL331MJ16S
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series GXL
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 120 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 525 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.05 A @ 100 kHz