EGXL500EC3101MJC5S
Chemi-Con
Product No:
EGXL500EC3101MJC5S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series GXL
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 300 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 236 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 590 mA @ 100 kHz