EGXL500EC5221MJ20S
Chemi-Con
Product No:
EGXL500EC5221MJ20S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Impedance 190 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 485 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 970 mA @ 100 kHz