EKHE451VSN122MA60S
Chemi-Con
Product No:
EKHE451VSN122MA60S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SNAP
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series KHE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1.2 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.362" (60.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.92 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.8836 A @ 50 kHz