EKHE451VSN331MQ35S
Chemi-Con
Product No:
EKHE451VSN331MQ35S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series KHE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.48 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.9684 A @ 50 kHz