EKHE451VSN391MQ40S
Chemi-Con
Product No:
EKHE451VSN391MQ40S
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.64 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.1812 A @ 50 kHz