EKHE451VSN511MA30S
Chemi-Con
Product No:
EKHE451VSN511MA30S
Description:
CAP ALUM 510UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 510 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.67 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.2211 A @ 50 kHz