EKHF401ELL121MK45S
Chemi-Con
Product No:
EKHF401ELL121MK45S
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V RAD TH
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series KHF
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 800 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2 A @ 100 kHz