EKHJ401VSN821MA59M
Chemi-Con
Product No:
EKHJ401VSN821MA59M
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.421" (61.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.69 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.8474 A @ 50 kHz