EKHJ421VSN311MR41M
Chemi-Con
Product No:
EKHJ421VSN311MR41M
Description:
CAP ALUM 310UF 20% 420V SNAP
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series KHJ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 310 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.713" (43.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.43 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.5478 A @ 50 kHz