EKHS4H1VSN121MQ30S
Chemi-Con
Product No:
EKHS4H1VSN121MQ30S
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 475V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 475 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 890 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2727 A @ 50 kHz