EKHS4H1VSN181MP50S
Chemi-Con
Product No:
EKHS4H1VSN181MP50S
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 475V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 475 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.6159 A @ 50 kHz