EKHS501VSN271MR40S
Chemi-Con
Product No:
EKHS501VSN271MR40S
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series KHS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.0592 A @ 50 kHz