EKMA350ELL330MF07D
Chemi-Con
Product No:
EKMA350ELL330MF07D
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series KMA
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 64 mA @ 120 Hz