EKMA500ETC2R2MD07D
Chemi-Con
Product No:
EKMA500ETC2R2MD07D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series KMA
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 15 mA @ 120 Hz