EKMG201ELL471MM40S
Chemi-Con
Product No:
EKMG201ELL471MM40S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series KMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C