EKMG250ELL4R7ME11D
Chemi-Con
Product No:
EKMG250ELL4R7ME11D
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series KMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 62.5 mA @ 100 kHz