EKMG351ELLR47MF11D
Chemi-Con
Product No:
EKMG351ELLR47MF11D
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 350V RADIAL
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series KMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 11 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 27.5 mA @ 100 kHz