EKMG401EC5330ML25S
Chemi-Con
Product No:
EKMG401EC5330ML25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series KMG
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 195 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 351 mA @ 100 kHz