EKMG401ELL330MK25S
Chemi-Con
Product No:
EKMG401ELL330MK25S
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Series KMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C