EKMG630ETC220ME11D
Chemi-Con
Product No:
EKMG630ETC220ME11D
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Series KMG
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 71 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 127.8 mA @ 100 kHz