EKMG630ETD101MJC5S
Chemi-Con
Product No:
EKMG630ETD101MJC5S
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series KMG
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 215 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 322.5 mA @ 100 kHz