EKMH101LGN563MFE0U
Chemi-Con
Product No:
EKMH101LGN563MFE0U
Description:
CAP ALUM 56000UF 20% 100V SCREW
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series KMH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 56 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 5.669" (144.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 21.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 23.632 A @ 50 kHz