ERJ-B1BF2R0U
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-B1BF2R0U
Package:
1020
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 2 OHM 1% 2W 1020
Parameter Info
Mfr Panasonic Electronic Components
Series ERJ-B1
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 2 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1020
Temperature Coefficient ±100ppm/°C