ERJ-B3BF3R3V
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-B3BF3R3V
Package:
0508
Batch:
Datasheet:
Description:
RES SMD 3.3 OHM 1/3W 0805 WIDE
Parameter Info
Mfr Panasonic Electronic Components
Series ERJ-B3
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 3.3 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Package / Case Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Product Status Active
Size / Dimension 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Base Product Number ERJ-B3
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0508
Temperature Coefficient ±100ppm/°C