ERJ-D2CFR051V
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-D2CFR051V
Package:
0612
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.051 OHM 1W 1206 WIDE
Parameter Info
Mfr Panasonic Electronic Components
Series ERJ-D2
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 51 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Base Product Number ERJ-D2
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0612
Temperature Coefficient ±100ppm/°C