ERJ-H2RD1101X
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-H2RD1101X
Package:
0402
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 1.1K OHM 0.5% 1/10W 0402
Parameter Info
Mfr Panasonic Electronic Components
Series ERJ-H2R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±0.5%
Resistance 1.1 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number ERJ-H2
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±100ppm/°C